Zadania dla dzieci

31.03.2020r.

Przedszkolny Klub Miłośników Gier Planszowych zaprasza dzieci i rodziców do zapoznania się z poniższą grą, potrzebna będzie zwykła talia kart (52 karty, bez Jokerów).

Łubudu

Zasady gry (instrukcja)

W grze każdy gracz otrzymuje po 7 kart.
Osoba siedząca z lewej strony rozdającego rozpoczyna grę kładąc na stole dowolną kartę. Pozostali gracze muszą po kolei kłaść kartę pasującą kolorem lub wartością do karty leżącej na stole. Jeśli ktoś nie ma karty, która będzie pasowała do ostatnio wyłożonej, to należy dobrać kartę ze stosu kart odłożonych na bok po rozdaniu. Może zdarzyć się tak, że nie uda się dobrać żadnej pasującej karty, więc wtedy gracz musi spasować. Runda trwa do momentu, aż wszyscy wyłożą po karcie albo spasują. Rundę wygrywa osoba, która wyłożyła najwyższą kartę. Jeśli w jednej rundzie dwie osoby wyłożyły takie same karty, to wygrywa osoba, która zrobiła to wcześniej. Karty z danej rundy odkłada się na bok. Kolejna runda ma być rozpoczęta przez zwycięzcę poprzedniej. Grę wygrywa osoba, która pozbędzie się wszystkich kart albo zostanie z najmniejszą ilością kart w rundzie, gdy każdy z graczy zacznie pasować. Zwycięzca musi wykrzyknąć słowo "łubudu".

Życzymy udanej zabawy!

 

30.03.2020r.

Drodzy Rodzice,

03.04.2020r. przypada Dzień Tęczy, zachęcamy Was do przeprowadzenia tęczowego eksperymentu razem z dziećmi.

Przygotowujemy 6 równych przeźroczystych szklanek, ustawiamy je obok siebie, wlewamy ciepłą wodę do co drugiej szklanki (woda powinna być w szklance 1,3,5) wodę w pierwszej szklance barwimy na niebiesko (barwnik spożywczy lub kawałki krepiny), w trzeciej szklance barwimy na żółto, w piątej na czerwono. Łączymy kolejne szklanki złożonym kawałkiem papieru kuchennego (kawałek ręcznika składamy na cztery części, zginamy na pół, jeden koniec zanurzony jest w szklance niebieskiej, a drugi koniec jest w pustej szklance, kolejny kawałek papieru w pustej drugiej szklance i trzeciej żółtej, itd.), papierów kuchennych powinno być 5. Następnie potrzebny jest tylko czas, woda będzie "wędrować" od szklanki do szklanki, przy okazji zmieniając kolory. W czasie trwania eksperymentu można dolać wody bo bazowych szklanek i sprawdzić czy woda się przemieści ponownie.

 Życzymy udanej zabawy!

 

27.03.2020r.

Szanowni Państwo,

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie przesyłanych do Państwa zadań dla dzieci, uprzejmie wyjaśniamy, iż wysyłane do Państwa zadania, są tylko i wyłącznie propozycją, aby Państwu ułatwić kwarantannę. Mając na uwadze to, że Państwo również pracujecie zdalnie, chcemy uzmysłowić, że są to jedynie propozycje do codziennych zabaw z dziećmi i tylko od Państwa będzie zależało to, co i kiedy będziecie z nimi realizować.Tak, jak na początku roku szkolnego byliście Państwo poinformowani, że nauczyciele zobowiązani są do realizacji Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego, to teraz dodatkowo wszyscy musimy realizować kształcenie na odległość. 

                                                                                          Z wyrazami szacunku,
                                                                                                 Nauczyciele

 

18.03.2020r.

WIOSNA

W tym tygodniu warto z dziećmi zwrócić uwagę na pojawiające się oznaki wiosny, a w sobotę powitać wiosnę razem z nimi.

Wszystkie działania można rozpocząć od przeczytania wiersza:

Malutkie nasionko (Z.Owsieniuk)

Malutkie nasionko pod ziemią spało.
Kołderką z piasku się otulało.
Nagle; coś czuje nasionko
przez ziemi kołderkę ogrzewa je słonko.
A po chwili -  kap, kap, kap
deszczyk na ziemię spadł.
Nasionko już nie spało, od wody napęczniało.
Słoneczko je ogrzało, w główkę ucałowało:
Wstawaj, maluszku, dość spania
teraz jest czas kiełkowania!

Rodzice obejrzyjcie różne nasiona z dziećmi, pamiętajcie, że można użyć nasion z jabłek, gruszek, tego co mamy w domu. Po obejrzeniu nasionek warto z dziećmi pobawić się i przy okazji poćwiczyć następujące umiejętności:

dzieci młodsze - w miseczce mieszamy różne ziarna: groch, fasola biała, fasola fioletowa - prosimy dziecko, aby segregowało nasiona, każde do osobno przygotowanej miseczki, rozwijamy sprawność motoryczną

dzieci starsze - przy segregowaniu doskonalimy umiejętność przeliczania (w zakresie dostępnym dziecku), rodzic dzieli nasiona na trzy zbiory - dziecko wskazuje, w którym jest najwięcej, a w którym najmniej, następnie zamieniacie się rolami. Rodzic układa rytm z nasion, dziecko próbuje go kontynuować, następnie zamiana ról.

Proponujemy przeprowadzić tygodniowy eksperyment, który pokaże dzieciom czego potrzebują rośliny do wzrostu i życia, polegający na obserwowaniu wzrostu nasiona fasoli - w trzech różnych środowiskach - pierwsze: przygotowujemy słoik z wodą i na wierzchu przymocowujemy gazę (powinna być delikatnie zanurzona w wodzie) kładziemy ziarno fasoli i umieszczamy słoik na parapecie, drugie: słoik z przygotowany jak wyżej umieszczamy w szafie lub innym ciemnym miejscu, trzecie: do słoika wkładamy ziarno fasoli bez wody i zostawiamy na parapecie. Warto codziennie notować postęp eksperymentu we wszystkich trzech środowiskach. Końcowym etapem będzie sformułowanie wniosku, w którym środowisku ziarno fasoli miało najlepsze warunki do rozwoju.

Propozycje zabaw:

,,CIEPŁO – ZIMNO” – szukanie schowanego przedmiotu

 ,,ZGADNIJ CO TO JEST?” - rozpoznawanie różnych przedmiotów za pomocą dotyku

 ,,JA MÓWIĘ – TY RYSUJESZ” –  rodzic podaje szczegóły przedmiotu lub postaci, a dziecko  rysuje zgodnie z opisem

Na świeżym powietrzu (w ogrodzie)

,,ZIELONI DETEKTYWI” – szukanie np. śladów wiosny (rośliny, owady, ptaki)

,,SLALOM MIĘDZY DRZEWAMI”  - bieg na czas

,,SPRZĄTAMY W OGRODZIE”  - wiosenne porządki

 ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE (w domu)

„Słońce świeci, deszczyk pada” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Na hasło: Słońce świeci, idziemy na spacer!
dziecko chodzi po pokoju, trzymając w ręku rolkę po papierze kuchennym (długą). Na hasło: Zaczyna padać deszcz!
– podnosi rolkę, naśladując trzymanie nad głową parasola, i maszeruje we wspięciu na palcach, powtarzając:
Kap… kap… kap… Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

„Omiń lub przeskocz kałużę” – ćwiczenie skoczności i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dziecko spaceruje
po pokoju, omijając rozłożone obręcze („kałuże”). Na hasło: "Przeskocz przez kałużę" dziecko dowolną techniką
przeskakuje przez obręcze.

„Wypatrujemy powracających bocianów” – ćwiczenie mięśni grzbietu i karku. Dziecko w leżeniu przodem
unosi klatkę piersiową, przykłada do oczu dłonie zwinięte w pięści i wypatruje bocianów przez „lornetkę”.
Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

„Kto złapie motyla?” – zabawa bieżna. Dziecko biega po pokoju w różnych kierunkach. Na hasło: Złap motyla!
– podskakuje z klaśnięciem nad głową. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

„Wiosenny wiatr” – ćwiczenie oddechowe. Dziecko klęka z rękoma opuszczonymi wzdłuż tułowia. Na hasło:
Wiatr porusza trawą dziecko bierze głęboki wdech i, wydychając powietrze, wykonuje rytmiczne skłony tułowia
raz w prawą, raz w lewą stronę.

 

List  logopedy do rodziców dzieci z zaburzeniami mowy

Szanowny Rodzicu!

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego w naszym kraju i zarządzeniu dotyczącemu zdalnego nauczania Państwa dzieci,  zwracam się do Państwa o pomoc w opanowaniu umiejętności prawidłowej wymowy dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną.

Poniżej przedstawię kilka ćwiczeń logopedycznych, które możecie Państwo wykonywać
z dzieckiem w domu. Prosiłabym o znalezienie chociaż 5 -10 minut każdego dnia na ćwiczenia (to naprawdę nie wiele). Wybierzcie stałą porę, aby ćwiczenia były stałym rytuałem dnia. Niech będzie to forma zabawy, aby dziecko było zainteresowane. Proszę, bądźcie Państwo cierpliwi, gdy coś nie wychodzi, nie zniechęcajcie się, a razem będziemy cieszyć się z sukcesu Państwa dziecka. Zachęcam również do utrwalania materiału, który znajduje się u dzieci w teczkach.

Serdecznie pozdrawiam,
Maria Bończek

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH:

1. Ćwiczenia słuchowe – stanowią bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka.


Przykłady:
„Co słyszę?” – dziecko nasłuchuje i rozpoznaje odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy, różne sprzęty, pojazdy,  zwierzęta. (Przykładowa strona z odgłosami:  https://odgłosy.pl/ )

 • Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.
 • Wyróżnianie wyrazów w zdaniu. (Z ilu wyrazów składa się zdanie:  Mama czyta książkę. (3))
 • Dzielenie na sylaby imion dzieci, rzeczy, zwierząt.
 • Wyszukiwanie imion dwusylabowych i trzysylabowych.
 • Rozróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej.
  Sześciolatki:
  „Co to za wyraz?” – rodzic i dziecko naprzemiennie głoskują  wyrazy i zgadują. (m – a – m – a (mama), b – a –  l – o – n (balon) itp.
  „Co słyszysz na początku / końcu/ w środku wyrazu?” (nagłos: kot (k), owoc (o) itp., wygłos: rak (k), kos (s) itd., śródgłos: bok (o), rak (a) itp.

 Ciekawy artykuł pomagający nauczyć dziecko głoskować i dzielić wyrazy na sylaby: (https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/gloski-przyklady-aa-RZFj-caSE-AqfM.html)

 

2. Ćwiczenia oddechowe - poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości mowy. Ćwiczenia prowadzone są najczęściej w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Są także wplatane w opowieści i zabawy ruchowe.

Przesyłam link do ciekawych propozycji ćwiczeń oddechowych: http://zabawkilundi.pl/blog/cwiczenia-oddechowe-dla-dzieci/ )

3. Ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych – u większości dzieci z wadą wymowy występuje obniżona sprawność narządów artykulacyjnych - języka, warg, policzków, podniebienia miękkiego. Czasem przyczyną wady wymowy są nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów mowy, np. zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, przerośnięty język, zbyt duża masa języka, rozszczep wargi itp. Przyczyną bywają także, szczególnie u dzieci młodszych, nieprawidłowe nawyki związane z połykaniem lub oddychaniem. Konieczne są w tych wszystkich wypadkach ćwiczenia motoryki narządów mowy oraz ćwiczenia prawidłowego połykania.

Ćwiczenia warg:

 • Cmokanie, parskanie, masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie).
 • Wymowa samogłosek w parach: a-i, a-u,i-a,u-o,o-i,u-i,a-o, e-o itp.
 • Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.
 • Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo.

 Ćwiczenia języka:

 • „Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.
 • Oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych / krążenie językiem/.
 • Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej.
 • Kląskanie językiem.
 • Dotykanie czubkiem języka na zmianę do górnych i dolnych zębów, przy maksymalnym otwarciu ust.
 • Język przyjmuje na przemian kształt „łopaty” i „grota”.
 • Oblizywanie zębów po wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami. Usta zamknięte.

 Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie:

 • Wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej.
 • Płukanie gardła ciepłą wodą.
 • „Chrapanie” na wdechu i wydechu.
 • Głębokie oddychanie przez usta przy zatkanym nosie i odwrotnie.

 Ćwiczenia policzków:

 • Nadymanie policzków –„ gruby miś”.
 • Wciąganie policzków –„ chudy zajączek”.
 • Naprzemiennie „ gruby miś” –„ chudy zajączek”.
 • Nabieranie powietrza w usta, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę.

Dołączam jeszcze link do ćwiczeń grafomotorycznych, które wpływają pozytywnie na naukę pisania https://www.mjakmama24.pl/edukacja/edukacja-wczesnoszkolna/cwiczenia-grafomotoryczne-dla-dzieci-labirynty-dla-dzieci-do-wydruku-aa-x77P-3hVi-uXYk.html )

 

Przedstawione ćwiczenia są propozycją, nie musicie Państwo wykonywać ich wszystkich jednego dnia.

Życzę udanej zabawy!

 

 

23.03.2020r.

Logopedia.

Utrwalanie prawidłowej wymowy głosek [s, z], [sz, ż] oraz głoski [r] w sylabach, wyrazach i całych zdaniach:

- youtube – skuteczna logopedia;
- youtube – Rusz Językiem.

Zaznaczam, że ćwiczenia są dedykowane tylko dla dzieci uczęszczających
w bieżącym roku szkolnym na zajęcia logopedyczne przedszkolu. Oznacza to dzieci, które znają poprawny sposób ułożenia narządów mowy podczas wymawiania danej głoski, ćwiczona głoska została wywołana i dziecko realizuje ją we właściwy sposób. Zachęcam również do utrwalania materiału, który znajduje się u przedszkolaków w teczkach.

Serdecznie pozdrawiam,
Maria Bończek

 

 

 

 


                                

 

Przedszkole Nr 69 im. F. Chopina ul.Chopina 3 61-708 Poznań
+ 48 61 852 90 80
Poniedziałek - Piątek
600 - 1730

jadłospi